Memento o prírode


(venované môjmu kocúrovi Filipkovi)

Na úvod si položme otázku, že kam? sa dostala ľudská civilizácia? Po technologickej stránke sa civilizácia dobre vyvíja. Mám na mysli najmä možnosť vzájomnej komunikácie medzi ľuďmi. V tejto oblasti sa začína najviac presadzovať internet a môžeme čakať, že vývoj v tejto oblasti bude v budúcnosti ďalej napredovať. Ale dosť o ľuďoch.

Položme si otázku, že ako je na tom príroda a ďalší obyvatelia planéty zem. Dosť strašná situácia je pre živých tvorov vo svetových oceánoch a moriach. Mám na mysli hlavne životné podmienky a prenasledovanie morských cicavcov. Písal som o tom v článku (memento o veľrybách). Priemyselný výlov všetkého živého dospieva do štádia, keď je silne narušená rovnováha v prírode a príroda sama nedokáže túto situáciu vrátiť do normy, teda nedokáže situáciu späť stabilizovať. Myslím tým doplnenie stavov rýb, morských cicavcov, rastlín a ostatných obyvateľov svetových morí a oceánov. Proste hrozí, že kvôli priemyselnému výlovu vyhynú celé populácie morských tvorov a svetové oceány budú bez života. To si fakt? tak potrpíte na mäsitú stravu? Aj za takýchto okolností? Ako bolo spomenuté aj samotné životné podmienky morských tvorov sú dosť strašné. Ale chvála bohu existuje na svete pár miest, kde je morská príroda v harmónii ako pred stáročiami. Nech je to náhoda, alebo čokoľvek, len nech tieto miesta ostanú tak ako sú.

Ďalej sa zameriam na to, že aká je situácia na pevnine. Tisícročné a stáročné kedysi dobre fungujúce mechanizmy a stratégie prežitia živočíchov prestávajú fungovať. Týka sa to v prvom rade živočíchov, ktoré mali v dávnych časoch vlastné veľké teritórium, ktoré im poskytovalo potravu, zázemie, rozmnožovanie a ochranu, teda možnosť prežitia. V dávnej minulosti bolo teritoriálnych živočíchov skutočne hodne. Či už to boli mačkovité šelmy, vlci, medvede, ale aj vysoká zver atď. Strašní problém pre tieto tvory nastal, keď ľudia začali stavať viac-prúdové diaľnice. Situácia je taká, že pokiaľ ide diaľnica stredom cez bývalé teritórium konkrétneho živočícha, tým sa zmenší jeho teritórium na polovicu. Skutočne plachý tvor nenájde odvahu prejsť cez cestu. A keď plachý nenápadný tvor stratí plachosť, to určite tiež nie je dobre, ide o patológiu. Stávajú sa prípady až nepochopiteľnej straty plachosti niektorých zvierat, v takýchto prípadoch zohráva rolu ich karma a skúsenosti z ich minulých životov, ale môj názor je ten, že ľuďom by radšej dôverovať nemali. Dá sa predpokladať, že takýchto živočíchov bude v budúcnosti stále viac a treba sa na takúto situáciu pripraviť. A potom sú niektoré zvieratká aj zrazené, pritom ľudia neberú ohľad na utrpenie dotyčného tvora, trápi ich iba to, že majú poškodené auto a rovnako stupídne sa k tomu stavajú úrady. A samozrejme sú diaľnice, ktoré sa proste nedajú prejsť. Problém majú aj žabky, ktoré na jar migrujú cez komunikácie do močiara, kvôli rozmnožovaniu. Pozoroval som pozitívne aktivity ľudí, ktorí sa im pokúsili pomôcť. To je dobre, aspoň niečo. S tohto pohľadu sú z evolučného hľadiska zvýhodnené ľahšie menšie živočíchy, ktoré dokážu lietať a nie sú náročné čo sa týka stravy. Najlepším príkladom sú holuby. Ďalej medzi vtákmi sú s evolučného hľadiska naopak znevýhodnené živočíchy, ako sú na príklad labute, pretože sú príliš veľké a ťažké na lietanie. Ďalší problém labutí je v tom, že výrazný podiel týchto jedincov neodlieta na zimu za slnkom na čo s evolučného hľadiska nie sú dobre prispôsobené. Samozrejme, existujú aj živočíchy, ktoré sú vysoko odolné voči životným podmienkam. Dobrým príkladom sú potkany a krysy. Takže otázka nie je, že či prežije príroda na zemi, ale ako bude táto planéta vďaka ľuďom vyzerať. Spomenuté potkany by pravdepodobne s prehľadom prežili aj atómovú apokalypsu. Inak aj potkan a krysa sa stávajú príjemným a milým domácim zvieratkom na ktoré chovatelia nedajú dopustiť.

Teraz o medveďoch v Tatrách... V Tatrách sa každoročne stáva, že v dobe hladu zíde macko do do údolia, k ľudským obydliam a začne hrabať v kontajneroch, aby chudák našiel aspoň kúsok jedla. A ľudia kali-jugy sú schopní, kvôli obyčajnému hladu ich aj strieľať, namiesto toho, aby im dali trochu jedla. Treba si uvedomiť, že kto túto nenormálnu situáciu spôsobil. Spôsobil ju človek. Stalo by sa niečo, keby? boli v Tatrách krmelce, kde by ľudia premyslene medvede a iné zvieratká dokrmovali? Inak na rozpočte slovenskej republiky by sa to nijak neprejavilo. Bolo by to umelé neprirodzené riešenie nenormálnej situácie v prírode, ktorá už dlhé desaťročia nastala. Vzhľadom na to, že zvieratká v tomto prípade mackovia v Tatrách si nepotrpia na vysokú kvalitu stravy, dali by sa využiť potraviny, ktoré supermarkety vyhadzujú, pretože sú po záruke. Čo sa týka argumentu o premnožení niektorých tvorov, to je hlúpy argument, keď si spomenieme na počty zveri z minulosti, ale proti umelej sterilizácii nemám odmietavý názor. Kedysi sa macko v Tatrách celkom dobre najedol a žil, ale teraz je situácia, že ľudia im pojedia a znehodnotia takmer všetko, čo im kedysi les dal. Hríby, na jeseň čučoriedky. Ani počas zimného spánku nemajú pokoj. V blízkosti jeho brlohu je lyžiarske stredisko, preto sa stáva, že sa macko v zime poriadne nevyspí a aj privčas vychádza z brloha čo je zle pre jeho celkový životný rytmus.

Je strašné, že ako dokážu ľudia strpčovať život niektorým tvorom napríklad v cirkuse. Nútia ich robiť úplne neprirodzené, stupídne činnosti. Mačkovité šelmy donútia preskakovať cez horiace kruhy. Pamätám si v Tv situáciu keď cvičiteľ drezúroval [v mojom podaní šikanoval a trápil] krásneho tigra. Tiger stratil trpezlivosť a spravil, čo je pre neho prirodzené, zaútočil. Potom sa riešila možnosť jeho utratenia. Alebo mackovi dajú do najcitlivejšieho miesta v jeho organizme- do nosa, obruč a tiež ho strašne šikanujú a trápia, nútia ho robiť, čo je pre neho úplne neprirodzené a nepochopiteľné. Je to síce patologické, ale zvieratká si na to väčšinou zvyknú. Sám som videl veľmi smutnú vec, keď bol v Pertžálke cirkus. Do vnútra som samozrejme nešiel. Vonku stál opustený starý sloník, bol priviazaný, bol november a bola mu poriadna zima. Zima bola aj mne, pritom som mal na sebe zimnú bundu. Iná tolerovatelná situácia je u cvičených delfínov, ktorý berú drezúru ako hru. Potom sú ľudské činnosti s relatívne pozitívnou motiváciou. Viem o prípade, keď dali mackovi na krk remeň s vysielačkou, aby ho bolo možné približne lokalizovať. Lenže macko za necelý mesiac zahynul aj od hladu, pretože s toho čo mu dali na krk mal poriadnu fóbiu. Ja by som doprial tomu pánovi, čo to vymyslel, to isté. Doživotne na krk remeň, aby si to pekne užil. Inak čo sa týka monitorovania niektorých živočíchov, to má svoj význam a sú na to iné vyspelejšie technologické možnosti.

Ďalšou nenormálnou situáciou sú zoologické záhrady, ktoré vznikli pre pobavenie obyvateľstva. Je tam bežne situácia, že tvor ktorý má v prírode obrovské teritórium (desiatky kilometrov štvorcových) a žije v tichu, má v zoo maličký priestor. Týka sa to aj geparda, ktorý dokáže a potrebuje bežať veľkou rýchlosťou. Bežne sa stane, že prekoná 100 km za hodinu a v zoo sa nemá vôbec kde prebehnúť. Svoju plachosť musí stratiť, pretože sa na neho denne pozerá veľa ľudí. Je to paradoxná situácia, ale je možné, že niektoré druhy prežijú na našej planéte práve vďaka zoo- záhradám. Je to paradox a dúfam, že pozitívny, len je pokrytecké tvrdiť, že zoo vznikli za týmto účelom.

Určite najhoršou vecou, o ktorých teraz hovorím sú pokusy na zvieratách. To je skutočne strašná- veľmi zlá karma, pritom často krát nejde o vývoj nových liekov, ale ľudia ubližujú zvieratkám len tak zo zvyku. Ďalej nechcem radšej hovoriť o bitúnkoch... Rovnako veľmi zlou vecou je kožušnícky priemysel. V dávnych časoch mali kožuchy svoj význam, pretože chránili ľudí pred zimou. Ale dnes ide o luxusný tovar pre rozmaznané paničky. Čo sa týka ochrany voči rozmarom počasia, existuje ľahko dostupné oblečenie, ktoré má neporovnateľne lepšie, kvalitnejšie vlastnosti praktické aj estetické a zároveň je aj lacnejšie, takže v tomto zmysle stratil kožuch svoj zmysel. Kapitola sama o sebe je či už legálny, alebo nelegálny obchod zo zvieratami. Určite odsudzujem aj najrôznejšie formy poľovníctva, alebo pytliactva. Jedena z najhorších foriem pytliactva, aké poznám je pytliactvo na najmajestátnejšieho tvora pevniny na slona. Šialená je pri tom motivácia pytliakov, ktorých zaujímajú kly, so sú v podstate sloníkové zuby. Tak kvôli? dvom zubom poľujú pytliaci na slona? Ono to tiež nemá pointu, pretože sú priemyselne vyrábané materiály, ktoré sú neporovnateľne kvalitnejšie a lacnejšie ako slonovina.

Je načase všetky tieto nehoráznosti postaviť mimo (ľudský) zákon a sprísniť už existujúce zákony. Ďalej je dôležité, aby si ľudia uvedomili, že zvieratká rovnako ako ľudia, možno aj viac cítia bolesť, dokážu sa radovať, byť smutné a majú aj iné emócie podobné tým ľudským.

Skúsim aj pár mojich pozitívnych pohľadov. Asi budete so mnou súhlasiť, že mnohým ľuďom spríjemňujú život domáce zvieratká, najme psíkovia a mačky. Ja sám mam kocúra a sú niektorí naši starší spoluobčania, pre ktorých sa stalo zvieratko ich najbližším priateľom a niekedy ide skutočne o hodnotné priateľstvo s oboch strán. Myslím si, že celkom pekný vzťah majú niektorí ľudia ku koňom. A snahu o šľachtenie koní schvaľujem. Teda schvaľujem, aby sa mohol realizovať najlepší genetický materiál. Rovnako nemám výhrady voči využívaniu ostrejších psíkov na služobné účeli. Prípadne ako asistenčných pomocníkov. Ja osobne mám psíkov rád. Úplne najpozitívnejší príklad prístupu ľudí k zvieratkám aký poznám sa odohral a ďalej odohráva Číne. Išlo o záchranu dvoch čerstvo narodených medvedíkov Panda, ktorí by v prírode nemali nijakú šancu na prežitie. Vôbec nepreháňam, žiadnu šancu. Venovali sa im 24 hodín denne a bolo vidieť, že to nerobili len pre peniaze, ktoré si urcite zaslúžili, ale z presvedčenia. Využívali pri tom na doraz všetky možnosti modernej vedy. Takže ďakujem za to do Číny, zase aspoň niečo. Rovnako viem o prípade, keď mackovi v zoo v Austrálii opravili pokazené zuby. Chudák strašne trpel od bolesti. Takže opäť ďakujem. Chcem k tomu ešte dodať, stalo by sa niečo, keby ľudia robili zdravotnú starostlivosť aj zvieratkám? Niekoľko takýchto príkladov aj kliník existuje po svete a to je určite cesta po ktorej treba ísť. Na svete je veľké množstvo nezamestnaných ľudí a takto by sa mohli mnohý z nich zmysluplne uplatniť.

Inak nechcem, aby to vyzeralo, že som jednostranný skeptik... To určite nie. Ja verím, že všetko sa dá dať do poriadku, len treba niekedy začať, aj keď už včera bolo neskoro. Ale opakujem, že všetko sa dá dať do poriadku. Aj keby sme dnes začali a išli by sme pri tom na doraz, tak skutočné výsledky by sa dostavili, až o 35 rokov. Mám na mysli čiastočné navrátenie harmónie do prírody. Určite aj formou rezervácii pre zvieratká, to sa nedá riešiť inak. Ďalej mám na mysli vyčistenie riek, ovzdušia, ochranu lesov, ale aj pôdy. Čo sa týka kvalitnej poľnohospodárskej pôdy, v budúcnosti bude veľmi dôležité pri plánovanej výstavbe, kvalitnú pôdu premiestniť na iné vhodné miesto, aby sa mohla ďalej využívať v poľnohospodárstve, pretože v budúcnosti hrozí nedostatok kvalitnej poľnohospodárskej pôdy. Aj tá by si zaslúžila primeranú ochranu.

Na koniec tohto článku chcem napísať, že skutočne verím, že sa situácia ešte stále dá stabilizovať a dať do poriadku. Len čím viac to budeme odkladať, tým to bude ťažšie. Určite múdry krok je, že sa v Nórsku za polárnym kruhom urobila celosvetová zbierka odrôd obilnín, hlavne ryže a pšenice. Sú tam aj iné druhy rastlín a túto poistku bude ľudstvo v budúcnosti určite potrebovať. Ja si myslím, že veľmi dobrou cestou k želaným zmenám bude v budúcnosti stále viac populárne vegetariánstvo. Ja nemám na to názor či má, alebo nemá človek s biologického hľadiska jesť mäso. Sú ľudia v Indii, ktorí sú celý život vegetariáni a žijú aj dlhšie a hlavne harmonickejšie , ako dominantná spoločnosť na západe. Ja sám som viac ako polovicu života vegetarián a nemám s tým problém. Pritom si potrpím na dobré a kvalitné vegetariánske jedlo, ktorých je skutočne dosť. Tu treba kvôli niektorým demagógom spomenúť, že aj ryby sú mäso. Dôležité je to, že človek je mysliaci tvor a má možnosť voľby. Takže opakujem, myslím si, že dobrou cestou zo všetkých týchto problémov, bude v budúcnosti oveľa viac vegetariánstvo, joga a jej hlavná filozofia ahinsa.

Love & Peace
Daniel Gershom