Vegetariánstvo a ekológia


Venované mojej kamarátke Katke.

Na krásnej planéte Zemi, ľudia robia veci, ktoré považuje aj dosť duševne obmedzený- zaslepený človek za jednoznačne zlé, nesprávne. Problémov je skutočne viac ako dosť, no za problém číslo 1 považujem kolektívny chybný prístup ľudí k prírode, hlavne k zvieratkám. Zvieratká predsa nie sú veci (čo je žiaľ legislatívna interpretácia) a majú aj psychologické procesy veľmi príbuzné tým ľudským. Vedia sa tešiť, smútiť, nudiť, maškrtiť určite vedia aj myslieť napríklad vymýšľať stratégiu, alebo aj klamať. Niekedy sa naučia najmä domáce zvieratká so svojimi majiteľmi na určitej úrovni aj komunikovať. Také jednoduché veci napríklad môj kocúr si niečo vypýta s chladničky, poobtiera sa o chladničku. Alebo ma očami porosí, aby som mu otvoril dvere. Chovatelia vedia, keď sa psík pýta na prechádzku... Z druhej strany napríklad kvalitný nemecký ovčiak rozumie niekedy až 15, alebo aj viac ľudských slov, niektoré vo forme príkazov. Pre mnohých našich najmä postarších občanov sa domáce zvieratká stávajú blízkymi niekedy aj najbližšími priateľmi, pretože rodinný príslušníci, známi či príbuzní, na nich z najrôznejších dôvodov nemajú čas. Či už sú to psíkovia, mačky, alebo nejaký vtáčikovia, spomeňte si chovatelia (zámerne nepíšem, že majitelia), že aké vedia byť zvieratká, mláďatká roztomilé keď sú maličké, alebo aj staršie. Potkany, škrečkovia, týka sa to aj zvieratiek, ktoré tí čo jedia mäso majú bežne na tanieri. Spomínam si na jednu priateľku, ktorá chová čínske čierne prasiatko, verím že žiaden s ich chovateľov by nesúhlasil, aby niekto nosil ich kožuch, alebo jedol ich mäso. Rovnako milé vedia byť kačky a kuriatka, zajačikovia, alebo mladý býček. Samozrejme zvieratká sú milé aj v ich strednom a neskoršom veku. Hlavne psíkovia vedia byť tak silne identifikovaný, tak zameraný na svojho pána, že sa na neho začnú po čase dokonca fyzicky podobať.

Potom sú chovatelia, ktorí chovajú zvieratká, ktoré sú absolútne nevhodné na chov v byte, alebo v dome. Takých príkladov je skutočne dosť. Hady, škorpióny, leguány pripadá mi to dosť divné chovať takéto zvieratká v byte. Osobitnou kapitolou sú chovatelia, ktorý chovajú za bežných okolností v prírode človeku nebezpečné dravce. Tigrov, vlkov, gepardov... uznávam, že sa tieto zvieratká dajú skrotiť, ale ich správanie vôbec nie je z pohľadu ich druhu prirodzené. Samozrejme aj to všetko sú trpiace bytosti. Dokonca viem o prípade, jedna pani v Petržalke chová v byte čistokrvného psíka husky-ho. Psík je krásny a poriadne neurotický, ale treba si uvedomiť, že v prírode je bežne zvyknutý, že spí na snehu, je vo svorke, ktorá je dosť ostrá a má relatívne veľké teritórium, ďalej je zvyknutý na skutočne namáhavé pochody. Takže chyba je hlavne na strane chovateľa a nie psíka.

Z hľadiska karmy a reinkarnácie sú zvieratká ľuďom ešte bližšie, pretože bežne dochádza k reinkarnácii aj medzi rôznymi živočíšnymi druhmi. Áno aj ja si myslím, že ľudská forma je na Zemi karmicky najzaujímavejšia. Určite sa vyspelosť bytostí vo vesmíre človekom nekončí, pretože v iných svetoch existujú vyspelejšie či už duchovné, alebo fyzické bytosti ďaleko vyspelejšie od človeka.

Položme si otázku o prvom slove, ktoré je v nadpise tohto článku. Áno, alebo nie vegetariánstvo. Podľa mňa je ľudský tráviaci systém a organizmus oveľa lepšie nadstavený na stravu rastlinného pôvodu, ale o to vôbec nejde! Ide o to, že človek, na rozdiel od dravca, alebo predátora, ako mysliaca bytosť má možnosť voľby. Má možnosť sa rozhodnúť, že či bude, alebo nebude jesť mäso. Má možnosť sa na vedomej úrovni rozhodnúť, či bude, alebo nebude takýmto spôsobom podporovať systém ubližujúci zvieratkám. Strašidelné miesto je bitúnok, ani neviem, že prečo je toto odporné slovo v zdrobnenej forme. Je to strašné miesto, nechce sa mi o tom ani písať. Samozrejme, že začínajúci vegetarián to má ťažké, musí zabojovať, pretože aj mäso je forma závislosti. Ďalšia vec, treba jesť oveľa menej, pretože Európania a Američania vyslovene plytvajú jedlom. Samozrejme existuje celá škála veľmi chutných vegetariánskych jedál, keď si na to niekto potrpí a je dobre mať aj v jedle režim.

Strašnou kapitolou samou o sebe je kožušnícky priemysel. V dávnej minulosti sa ľudia kožuchmi chránili pred rozmarmi počasia, ale tá doba je nenávratne preč a samotné kožuchy vôbec neboli ideálnym oblečením. Textilný priemysel dnes vyrába sofistikované syntetické oblečenie, ktoré má proti kožušinám jednoznačne- neporovnateľne lepšie tepelno-izolačné vlastnosti a kožušiny sa stali formou snobizmu pre rozmaznané paničky. Bol som kedysi na farme, kde sa chovali norky. Strašné, každá norka mala maličkú klietku, v ktorej celý deň šialene pobehovala (v prírode má veľké teritórium). Bolo by veľmi dobré, keby mali práva zvierat aj legislatívnu formu, tá súčasná absolútne nepostačuje, pretože zvieratká nie sú veci, ale trpiace bytosti. Práva, tým mám na mysli, že čo môžu ľudia zvieratkám a čo môžu zvieratká ľuďom.

Ďalšou patologickou oblasťou sú tradičné cirkusy. Zvieratká sú donútené k činnostiam, ktoré sú pre ne absolútne neprirodzené a samotnú takúto činnosť by sme vo voľnej prírode považovali za vysoko patologickú. Je to obyčajné trápenie zvierat. Pamätám si prípad keď tiger na javisku spravil to čo mu je prirodzené, na provokáciu zaútočil, -neskôr ho utratili... Ďalšia vec, niektoré cirkusy sú pred bankrotom a to si tiež odnesú najme zvieratká.

K takémuto nezdravému prístupu ľudí k prírode prispela nevedome aj klasická beletria. Uvediem príklad. Vo Winettouovi zabil Old Shaterhand medveďa grizlyho, ktorý mu vôbec nič neurobil, pritom vôbec nepotreboval ani jeho kožuch, ani mäso, chcel tým iba ukázať aký je on chlapák. Ďalší príklad, Verne v 15- ročnom kapitánovi píše ako sa snažili uloviť veľrybu, ktorá kojila mláďa... Strašné. Takýchto prípadov je žiaľ veľmi veľa a ešte viac v reálnom živote, len si ich treba začať všímať.

Kvôli objektivite, poznám aj jeden kategoricky úplne opačný, pozitívny prípad. Videl som v televízii obsiahli dokument o chove pánd veľkých v Číne. Po umelom oplodnení matky pandy najlepším genetickým materiálom (čo je z môjho pohľadu jednoznačne v poriadku) sa narodili dve maličké bezbranné pandy, obe by nemali v prírode šancu na prežitie. Lenže ľudia čo sa o ne starali išli fakt na doraz. 24- hodinová maximalistická opatera. Všetky možnosti aktuálnej vedy, technológie a samozrejme aj peniaze (chov pánd je veľmi nákladný) boli k dispozícii. Samozrejme, že to mali ošetrovatelia zaplatené, ale bolo vidieť, že tú prácu robia z presvedčenia. Obidve mladé pandy prežili, takže posielame pozdrav, ďakujem a uznanie chovateľom pánd do Číny.

Najkrajším obdobím v roku sú v Európe, na západe, ale aj inde na svete aj pre mnohých nekresťanov určite Vianoce. Len škoda, že si to odnesú stromčeky a kapríkovia. Státisíce stromčekov každý rok. Trvá vyše 10 rokov, kým taký stromček narastie, teda príroda sama nedokáže tento úbytok doplniť. Však to sa dá elegantne vyriešiť k spokojnosti všetkých zúčastnených strán. Kvalitný a pekný umelý vianočný stromček, ktorý sa dá používať opakovane + vegetariánska strava a všetky zúčastnené strany môžu byť spokojné.

Ďalej sa na svete veľmi plytvá drevom. Napríklad stupídne časopisy, príklady všetci poznáte, tak sa tomu nebudem bližšie venovať. Úplne opačný pozitívne -extrémny príklad je, keď sa z dreva urobia napríklad husle stradivárky.

Každý stromček môže byť hrdý na to, že jeho drevo sa zmenilo na taký čarovný, mystický hudobný nástroj.

Určite som na strane ekológov, ale nie vždy majú pravdu. Asi si spomínate na víchricu a ekologickú katastrofu v Tatrách. Zničené lesy napadnuté škodcom- lykožrútom. Názor ekológov bol, že sa do toho nemá invazívne zasahovať a že riešenie treba ponechať na prírodu. To nie je správny postoj, pretože my nemáme 300 rokov času. Môj názor je, drevo treba citlivo odpratať a zmysluplne nasadiť odolné stromčeky.

Dnes existujú v praxi overené kvalitné technológie na zúrodnenie púští. Keď sa v Európe, alebo aj inde vo svete začnú stavať na pozemkoch s kvalitnou pôdou objekty, alebo budovy, treba najprv kvalitnú pôdu premiestniť na iné miesto, kde sa dobrá pôda veľmi zíde. Ďalej sú technológie na premenu morskej slanej vody, na vodu pitnú. V budúcnosti bude nevyhnutné zaviesť veľmi prísnu legislatívu na ochranu vody, samozrejme na prvom mieste pitnej vody. Súčasná legislatíva vôbec nepostačuje. Takzvané ochucovanie minerálok je ich znehodnocovanie. Podobne všelijaké krikľavo farebné nápoje...Treba si uvedomiť, že planétu Zem treba začať dávať do poriadku. Zalesniť polopúšte, vyčistiť vodu, vzduch, ochraňovať pôdu. Treba nasadiť ryby do riek, do morí a oceánov. Kým sa dá táto planéta viditeľne do poriadku to potrvá veľmi dlho. Prvé jednoznačné výsledky toto úsilie prinesie až o 150 rokov. Možnosti na to sú. Kvalitný strom vyprodukuje tisíce použiteľných semien, rovnako jeseter ikier a je to len na ľuďoch, tieto možnosti využiť. Na svete sú milióny ľudí bez práce, mnohých z nich treba legislatívnou cestou zapojiť do tohto úsilia. Keby sme začali s vysokým nasadením tak by našlo prácu výrazné percento z uvedených nezamestnaných. Štáty sa strašne zadlžujú kvôli zbrojeniu, ale ekológia je oblasť, ktorá sa jednoznačne oplatí zafinancovať aj na dlh, na rozdiel od zbrojenia. Samozrejme, že pri dobrej vôli by mali štáty na ekológiu peniaze aj bez zadlžovania sa. Určite by mali mať ekologické projekty daňové úľavy, alebo oslobodenie od daní. V budúcnosti bude treba regulovať aj ľudskú populáciu. Čo sa týka volne žijúcich zvierat v súčasnej situácii sa javia byť jediným riešením hi-tech rezervácie.

Na záver tohto článku. Veľmi bezcitný termín je živočíšna výroba. Treba si uvedomiť, že aj pre, za takýmto účelom chované zvieratká treba pestovať aj rastlinnú stravu, tým sa príroda viac ako 2- násobne zaťažuje. Samozrejme, že aj rastlinky sú živé, ale nepociťujú bolesť a utrpenie, už vôbec nie bolesť na úrovni, ktorú pociťujú bytosti, ktoré majú CNS a z evolučného hľadisku sú priamo určené na potravu.

Love & Peace
Daniel Gershom