Hypnóza, hypnoterapia a ľudské podvedomie očami profesionála. Všetko, čo ste chceli vediet.

Dysmorfofóbia dokáže zničiť život mladého človeka
dysmorfofóbia

Nedávno som čítal článok o Celeste Buckingham, ktorá ako 15 ročná teenagerka začala svoju kariéru v Superstar a ako jedna z mála, aj keď nevyhrala, sa dokázala presadiť vo svete hudby. Kto by bol povedal, že mladá baba, plná elánu a energie môžete v tichosti trpieť? Pred pár rokmi sa priznala, že bojovala s anorexiou. Teraz sa priznala, že bojovala a možno stále bojuje s dysmorfofóbiou.

Čo to vlastne dysmorfofóbia je?

Dysmorfofóbia je strach z vlastnej škaredosti. Fóbia samotná je iracionálna, pretože škaredosť alebo krása sú veľmi subjektívne.  Zároveň je dysmorfofóbia kategorizovaná ako obsedantno-kompulzívna porucha. Podľa amerického DSM-V manuálu ju charakterizujú nasledovné znaky:

Posadnutosť vlastným výzorom – tým, že niektorá telesná časť nie je dostatočne pekná, i keď zvyčajne ide o veľmi nepodstatnú odchýlku alebo len o pokrivené vnímanie. Aj v tom prípade, keď sú všetky telesné časti úplne v poriadku. Kritériom na diagnostiku je aj to, že nemôže ísť o zjavnú odchýlku ako je napríklad obezita, ale ide o minimálnu alebo dokonca až žiadnu fyzická vadu.

Opakovanosť – posadnutosť myšlienkami o tom, že daná časť tela je škaredá, zvyčajne opakujú niekoľkokrát denne, čo sa môže prejavovať prílišnou starostlivosťou o seba, neustálym pozeraním sa do zrkadla, prezliekaním sa, keďže v žiadnom oblečení sa necíti dosť dobre, prehnanou hygiénou a podobne.

Klinická významnosť – fóbia výrazne zasahuje do života, napríklad človek prestane vychádzať z domu alebo sa inak socializovať a to iba zo subjektívneho a obsesívneho pocitu vlastnej nedokonalosti.

Rozdielnosť od porúch príjmu potravy – pokiaľ je človek príliš tučný, môže ísť o poruchu príjmu potravy, pokiaľ má svojmu veku a pohlaviu bežnú váhu, ide skôr o dysmorfofóbiu. Je možné mať zároveň aj dysmorfofóbiu aj poruchu príjmu potravy.

Koho najčastejšie postihuje?

Zvyčajne postihuje dievčatá a ženy, ktoré o svoj vzhľad prirodzene dbajú viac, ako muži, sú citlivejšie a porucha sa vyvíja už v dospievaní. Rozpoznať túto fóbiu môže byť náročné, pretože dievčatá v tomto veku sú veľmi citlivé na poznámky rodiny alebo okolia a o to horšie môže pre ne byť sa podeliť o svoje pocity s rodičom, lekárom alebo psychológom. Či už sa hanbia alebo sa boja, že ich budú negatívne posudzovať, alebo jednoducho, že nenájdu pochopenie ani u najbližších ani u špecialistov.

smutok-v-zrkadle

Ako môže dysmorfofóbia vzniknúť?

Táto fóbia, ako už samotný názov hovorí, je iracionálna a zvyčajne môže vzniknúť celkom nevinne. Poznámky jedného alebo druhého rodiča, ktoré môžu byť vyslovené vážne, alebo aj ako žart, ktorému dieťa nepochopí. Dieťa niekedy nechápe metafory, preto aj nevinná poznámka „ty máš ale veľké uši“, ktorá pôvodne mala znamenať, že dieťa počulo niečo, čo nemalo, môže byť spúšťačom tejto fóbie.

Komentár rodiča „pohni tým veľkým zadkom“, keď sa ponáhľajú alebo „máš veľké brucho“ ako reakcia na to, že dieťa zjedlo celý obed alebo len taká uštipačná poznámka mienená ako žart, keď sa dieťa pozerá do zrkadla. Poznámky a posmešky, kľudne aj vymyslené, ostatnými deťmi v triede. Príkladom môže byť čokoľvek na tele – pehy, odstávajúce ucho, vizuálne väčšie brucho pre širokú panvu, veľké pery, úzke pery, skrátka naozaj čokoľvek.

Na každom tele sa dá nájsť nejaký kúsok nedokonalosti. Keď sa tieto poznámky stanú opakované alebo sa začnú stupňovať, časom sa opakovaná lož stane pravdou, ktorej človek ľahko uverí. „Naozaj nie som pekná“ alebo „Naozaj mám škaredé pehy“ sa stanú mantrou dospievajúceho dievčaťa, aj keď táto fóbia môže zasiahnuť aj chlapcov.

S príchodom sociálnych médií sa táto fóbia dostáva stále viac do popredia, dievčatá sú častým terčom posmeškov od spolužiakov, spolužiačok a to nielen v škole, ale 24 hodín denne a dokonca  „vďaka“ sociálnym sieťam a jednoduchému zdieľaniu aj od neznámych ľudí.

Samostatnou kapitolou je mediálny svet, kde sa akákoľvek nedokonalosť neodpúšťa. Človek nepripravený na mediálny tlak, negatívne komentáre závistlivých ľudí alebo skrátka tých znudených, kvázi motivačné reči o zlepšení vzhľadu manažérmi, fotografmi alebo agentúrami, toto všetko môže dysmorfofóbiu spustiť v relatívne krátkom čase. Mladý človek tieto, doslova, sugescie vníma v emocionálne vypätom stave, kedy je podvedomie náchylnejšie akceptovať aj také sugescie, ktoré by za bežného stavu racionálne odmietlo.

Podvedomie nemá schopnosť odlíšiť pravdu od fantázie, preto postupom času a opakovaním nejakej myšlienky ju prijme. Vtedy prichádza k bodu zlomu, keď doteraz s myšlienkou bojovalo, zrazu ju začne akceptovať a nepravda sa stáva v očiach jedinca pravdou. „Tak predsa mali pravdu a nie som pekná, nie som dosť dobrá, …“ Môže to viesť až tak ďaleko, ako uzatváranie sa pred svetom, nevychádzanie z domu, sebapoškodzovanie alebo v tom najhoršom prípade  aj pokus o samovraždu.

Hypnoterapia vie významne pomôcť

Dysmorfofóbia je charakterizovaná ako psychická porucha, preto v tomto prípade hypnoterapia môže byť realizovaná len so súhlasom lekára alebo psychológa. S použitím regresnej hypnoterapie je možné identifikovať tie udalosti, ktoré dysmorfofóbiu naštartovali a tiež emócie s ňou spojené, napríklad smútok, úzkosť alebo čokoľvek iné.

Unikátnosť hypnoterapie je v tom, že vie pomôcť veľmi rýchlo a efektne tieto emócie spracovať a následne vie pomôcť vytvoriť a prijať nový, nepokrivený obraz samého seba.

Po absolvovaní hypnoterapie je veľká šanca, že človek sa prijme taký aký je, lebo pochopí iracionálny obraz, ktorý si o sebe vytvoril a spracuje negatívne emócie, ktoré mu tento obraz vyvolával.

Napríklad: Klientka dva roky zvažovala hypnoterapiu, kým sa na ňu odhodlala. Na základnej a strednej škole zažila  brutálnu šikanu, bez zjavného dôvodu na vzhľade alebo správaní. Prestala vychádzať von, mala úzkostné stavy. Po niekoľkých sedeniach zrazu bola schopná ísť von, ísť do nákupného centra, dokonca sa postaviť svojej „agresorke“ zo školy. Tá jej s údivom povedala, že sa to stalo, keď boli ešte len deti a naozaj si už ani nespomína, že by ju šikanovali. Každopádne, po absolvovaní hypnoterapie je z klientky nový, spokojnejší človek, ktorý sa akceptuje, má sa rád, chodí von bez obáv a teší sa zo života.

Pokiaľ ste sa v článku spoznali alebo poznáte niekoho s takouto či inou fóbiou, prišiel čas na zmenu. Netrápte sa viac. Hypnoterapia vie účinne pomôcť. Hypnoterapiu možné absolvovať aj vo veku menej ako 18 rokov so súhlasom rodičov.

Ak máte záujem o  ďalšie informácie, kontaktujte ma na martin@hypnotherapy.sk

HME, s.r.o. Všetky práva vyhradené.